Kopiec Józefa Piłsudskiego w Osieczanach

Pomnik

Informacje

  • Adres: 32-400 Osieczany
  • Gmina: Gmina Myślenice

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Myślenice

Wysoki na 5 m kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego został usypany w latach 1936–39 dzięki inicjatywie lokalnych działaczy legionowych oraz młodzieży wiejskiej, podjętej wkrótce po śmierci i pogrzebie Marszałka na Wawelu, a także na wieść o sypaniu kopca Piłsudskiego w Krakowie. W 70. rocznicę usypania został odrestaurowany, a teren wokół uporządkowano. Na kopiec prowadzą kamienne schody, przy których stoi tablica informacyjna, a jego szczyt wieńczy pamiątkowy głaz z napisem: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – młodzież z Osieczan 1936-1939”. Obok ustawiono maszt na flagę.

W 84 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego na kopcu w Osieczanach odbyła się uroczystość podczas której opiekę nad tym obiektem oficjalnie przejęła gmina Myślenice.

Od 24 lat funkcję kustosza tego miejsca sprawował Stanisław Gubała mieszkający w najbliższym sąsiedztwie kopca. Emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego nie tylko porządkował teren, ale również wykonał schody prowadzące na górę, gdzie umieścił obeliks na którym wykuł napis: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”. Jego dziełem jest drewniana poręcz i maszt na który podczas uroczystości wciągana jest biało-czerwona flaga.

Ponownie zawisła na jego szczycie podczas niedzielnych obchodów 84 rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie uroczystości Stanisław Gubała odebrał z rąk burmistrza Jarosława Szlachetki odebrał list dziękujący za ich postawę i wieloletnią opiekę nad kopcem.

Kopiec powstał w Osieczanach w 1938 roku z inicjatywy młodzieży, która postanowiła usypać go na cześć Józefa Piłsudskiego. 

W ubiegłym roku powołany został Komitet Opieki nad Kopcem.

Kopiec Józefa Piłsudskiego znajduje się na zakręcie ul. Zdrojowej, która łączy się z drogą prowadzącą do Osieczan. Stoi na działce, której właścicielem jest kolejny mieszkaniec Osieczan – Marian Frosztęga. Podczas uroczystości również otrzymał list dziękczynny, a następnie oficjalnie przekazał teren na rzecz gminy, która stała się oficjalnym opiekunem tego miejsca.