Koskowa Góra 867 m n.p.m.

Szczyt/Góra

Informacje

  • Adres: Bogdanówka, 32-437 Bogdanówka
  • Gmina: Gmina Tokarnia

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Tokarnia

Koskowa Góra   (867 m) – najwyższy szczyt   pasma Koskowej Góry   w   Beskidzie Makowskim. Wznosi się pomiędzy miejscowościami   Bogdanówką   a   Bieńkówką. W południowym kierunku odchodzi od Koskowej Góry grzbiet z wzniesieniami   Bargłowej Góry,   Syrkówki   i   Magurki, stanowiący część   wododziału   II rzędu między   dorzeczami   Skawy   na zachodzie i   Raby   na wschodzie.

Szczyt Koskowej Góry jest płaski i rozległy, w większości bezleśny, dzięki czemu rozciąga się z niego panorama widokowa obejmująca cały horyzont. Dawniej pokrywały go pola uprawne, o czym świadczą zarośnięte trawą i krzewami sterty kamieni zbierane z pól. Niegdysiejsze pola na kopule szczytowej zamieniły się w łąki, stopniowo zarastające lasem. Na północnym stoku widoczny jest jeszcze wijący się zygzakami rów strzelecki wykonany przez Niemców w 1944 r. Na Koskowej Górze 28 stycznia 1945 r. toczyły się walki.

Na szczycie góry umiejscowione są trzy przekaźniki telekomunikacyjne, wśród nich jest   przemiennik krótkofalarski   na pasmo 2 m / 70 cm (SR9P / SR9PC).

Na przełęczy (grzbiet Łazy) między Koskową Górą a   Parszywką   (Praszywką) stoi murowana kapliczka ufundowana około 1910 roku przez Jana Koska. Jest pokryta gontem, wewnątrz znajduje się figura z nazwiskiem fundatora przedstawiająca Chrystusa upadającego pod krzyżem po raz trzeci. Jak głosi podanie, rzeźbę zamówiono w   Sidzinie   dla   Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas transportu trzy pary   wołów   zatrzymały się na grzbiecie nad Bogdanówką i nie chciały ruszyć z miejsca. Uznano to za Bożą wolę i wybudowano w tym miejscu kaplicę, w której umieszczono rzeźbę. W pobliżu kapliczki znajduje się kamienny postument, obok zaś drewniany krzyż z ludową rzeźbą Chrystusa. Przy kapliczce tej kończy się droga krzyżowa.

Szlaki turystyki pieszej   Jordanów   –   Łysa Góra   –   Grzybkówka   –   Groń   –   Magurka   – Koskowa Góra (skrzyżowanie z żółtym szlakiem). Czas przejścia 5:30 h, ↓ 4:10 h;   Koskowa Góra – Bieńkówka –   Przełęcz Sanguszki   –   Groby   –   Lanckorona;   Maków Podhalański   –   Stańkowa   – Koskowa Góra. Czas przejścia: 2:20 h, ↓ 1:55 h;   Koskowa Góra –   Parszywka   –   Przełęcz Dział. Czas przejścia: 1:15 h, ↓ 1:40 h[2].

Na płytką przełęcz na północ od Koskowej Góry, na której stoi wspomniana wyżej kaplica, można też dotrzeć wąską, asfaltową drogą z centrum wsi Bogdanówka.

Najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry o wysokości 867 m n.p.m. ma kształt szerokiej, spłaszczonej kopuły. Sam szczyt jest odsłonięty, choć nieużytkowane od lat pastwiska i pola stopniowo zarastają drzewami. Dlatego też znana od dawna, dookolna panorama ze szczytu jest obecnie częściowo przesłonięta drzewami – jednak przemieszczając się w obrębie kopuły szczytowej, można obejrzeć widoki we wszystkie strony świata. Najciekawszy fragment panoramy obejmuje niemal wszystkie szczyty zachodniej części Beskidu Wyspowego, część Gorców z Turbaczem, a także wyłaniające się na zachód (tj. na prawo) od Gorców Tatry. Dalej na zachodzie w panoramie dominuje ponad niższymi pasmami Beskidu Średniego (Makowskiego) Królowa Beskidów, czyli Babia Góra. Aby spojrzeć dalej na zachód na nieodległy Beskid Mały z Leskowcem i Łamaną Skała, trzeba przejść ze szczytu na północ do masztu telefonii komórkowej. Stąd także jest widok na północ, na pobliskie niższe Pasmo Babicy oraz Pogórze Wielickie.

Materiał video: https://youtu.be/txzllJpF_Bc