Blog

Majówka o Świcie
16 maja 2024 18:16
Chwalcie łąki umajone … Miesiąc maj w tradycji chrześcijańskiej jest poświęcony szczególnie kultowi Najświętszej Marii Panny.
Paralotniarze Beskidu Wyspowego
9 maja 2024 15:48
W 2003 roku, niewielka grupa paralotniarzy latająca w Beskidzie Wyspowym, postanowiła założyć stowarzyszenie, aby wspólnie działać na rzecz paralotniarstwa w tym rejonie. Dziś szybujące wysoko kolorowe paralotnie stały się nieodłącznym elementem krajobrazu.
Kliszczacy - Żywa Tradycja Gminy Pcim
25 kwietnia 2024 17:16
W gminie Pcim, otoczonej malowniczymi krajobrazami Beskidu Wyspowego, ukryta jest bogata historia i kultura Kliszczaków. Ta grupa mieszkańców, od lat wierna swoim korzeniom, stanowi nieodłączny element lokalnego krajobrazu społeczno-kulturowego.
Z ziemi myślenickiej na angielskie niebo
19 kwietnia 2024 15:54
Czytając pasjonujące opisy bitew i kampanii wojennych rozgrywających się na przestrzeni dziejów rzadko zadajemy sobie pytanie o losy poszczególnych żołnierzy biorących udział w tych wydarzeniach. A przecież każdy z tych żołnierzy nie ważne czy był generałem czy zwykłym szeregowcem miał swoją indywidualną historię. Zanim znalazł się w samym centrum wydarzeń musiał przejść drogę, która go tam zaprowadziła, droga ta niejednokrotnie była równie pasjonująca i niesamowita jak sama wojna czy bitwa, w której ów żołnierz brał udział.
Rotmistrz Jan Dunin-Brzeziński
11 kwietnia 2024 17:11
Jan Dunin-Brzeziński, kawalerzysta, dziedzic Osieczan i burmistrz Myślenic, żołnierz września.
Kim jest ,,Banda Burek”?
5 kwietnia 2024 15:37
Zespół Banda-Burek został założony jesienią 1953 roku przez ówczesną kierowniczkę świetlicy wiejskiej.
Tokarska Bagnieć
28 marca 2024 16:19
Jak u Was mówiono na palmę Wielkanocną? Co oznacza słowo Bagnieć?
Ptaki Zatoki Zakliczyńskiej
22 marca 2024 11:51
Oaza przyrody - Płytka Zatoka Zakliczyńska Zbiornika Dobczyckiego. Płytka Zatoka Zakliczyńska, porośnięta zaroślami trzcinowymi, pałką wodną oraz krzewami wierzbowymi, stanowi prawdziwe królestwo ptaków.
Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - Katarzyna Filipek
5 marca 2024 17:58
W sercu historii skrywają się opowieści niezłomnych, którzy w obliczu zagłady śmiali się przeciwstawić tyrani. Wśród tych wyjątkowych jednostek, Katarzyna Filipek stanowi niezapomniany portret odwagi i humanitaryzmu. Jej czyny w najtrudniejszych chwilach - podnoszą się ponad zło i niosą nadzieję. Przesłanie Katarzyny Filipek staje się inspiracją do dzielenia się historiami tych, którzy wciąż wierzą w siłę dobrego serca nawet w najtrudniejszych czasach.
Tajemnicze Zamczysko
29 lutego 2024 14:38
Tajemnicza budowla. Zabytek ten od zawsze otaczała aura tajemniczości. Wiąże się z nim wiele legend i historii, a ostatnio budzi wiele emocji. Mowa o Zamczysku.