Sucha Polana w Lipniku

Przyroda

Informacje

  • Adres: 32-412 Lipnik
  • Gmina: Gmina Wiśniowa

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Wiśniowa

Sucha Polana   – polana na   Przełęczy Suchej   (ok. 710 m n.p.m.) w   Paśmie Lubomira i Łysiny. Pasmo to według   Jerzego Kondrackiego   należy do   Beskidu Wyspowego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych zaliczane jest przeważnie do   Beskidu Makowskiego, zwykle jednak opisywane jest właśnie razem z Beskidem Wyspowym.

Sucha Polana obejmuje siodło przełęczy pomiędzy szczytami   Łysiny   i   Kamiennika Południowego   oraz jej zbocza opadające na wschodnią stronę do doliny potoku   Lipnik. Nazywana była też Równicą. Dawniej stała tutaj   bacówka   i polana była wypasana przez   baców   z rejonu   Koniny   w   Gorcach, owce jednak pochodziły od gospodarzy z pobliskich miejscowości. W czasie II wojny światowej często odbywały się na polanie przeglądy licznych w tym rejonie oddziałów partyzanckich. 3 września 1944 odbyła się tutaj uroczysta msza polowa, podczas której poświęcono proporczyk myślenickiego obwodu   Armii Krajowej. W   2002   roku na polanie uroczyście odsłonięto duży głaz z pamiątkową tablicą i krzyż. Zamontowana na nim kapliczka pochodzi z pobliskiego szczytu   Lubomir.

Przez wiele lat po II wojnie światowej na polanie stał budynek leśniczówki, w którym często nocowali turyści, było też na polanie pole biwakowe. Planowano nawet budowę tutaj schroniska turystycznego, jednak ostatecznie wybudowano go na polanie na Kudłaczach (schronisko PTTK na Kudłaczach). Obecnie na polanie istnieje wiata turystyczna, miejsce biwakowe (możliwość zapalenia ogniska) i kącik dydaktyczny z tablicami informacyjnymi. Wiosną na polanie zakwitają   krokusy. Jest też polana węzłem szlaków turystycznych.

Sucha Polana należy do wsi   Lipnik   w   województwie małopolskim, w   powiecie myślenickim, w   gminie Wiśniowa.

Polana Sucha rozciąga się po południowo-wschodniej stronie przełęczy Suchej (715 m n.p.m.), łączącej Kamiennik z Pasmem Lubomira i Łysiny. Polana jest znana jako najdalej na północ wysunięte w Beskidach stanowisko szafranu spiskiego, popularnie zwanego krokusem. Z polany rozciąga się ograniczony, ale malowniczy widok na grupę Cietnia, Wierzbanowską Górą oraz Śnieżnicę. Jest tu wiata dla turystów, miejsce na ognisko i tablice informacyjne. Na polanie znajduje się pomnik, który upamiętnia walki i apele zgrupowania partyzanckiego AK, które odbywały się w tym miejscu. Były to oddziały myślenickiego obwodu AK „Murawa”, które od kwietnia 1944 r. koncentrowały się w pasmach Lubomira i Łysiny, Ostrysza oraz Cietnia. Główną ich bazą były rozległe lasy na stokach Lubomira i Łysiny oraz Kamiennika. Na Łysinie istniało nawet obozowisko i stały specjalne wieże obserwacyjne. Dzięki działalności partyzantów od końca lipca do 12 IX 1944 r. Niemcy wycofali się całkowicie z rozległego terenu między doliną Raby na zachodzie i północy a Kasiną Wielką, Szczyrzycem i Łapanowem; tymczasowo wyzwolony teren nazywano Rzeczpospolitą Raciechowicką. Po 12 IX niemieckie ataki doprowadziły do rozproszenia zgrupowania, jednak bez większych strat ze strony AK.  Obok pomnika na Polanie Suchej jest też ołtarz polowy. 

Piesze szlaki turystyczne:

Dobczyce   –   Zasańska Przełęcz   – Kamiennik Południowy – Przełęcz Sucha – Łysina –   Weska   –   Lubień

  • z Zasańskiej Przełęczy 1:45 h (↓ 1:35 h), z Dobczyc 4:45 h (↓ 4:20 h)
  • z Łysiny 0:20 h (↑ 0:35 h), z Lubnia 3:35 h (↓ 3 h)

  Myślenice-Zarabie   –   Chełm   –   Działek   –   Poręba   –   Kamiennik Północny   – Kamiennik Południowy – Przełęcz Sucha –   Schronisko PTTK na Kudłaczach

  • z Poręby 1:40 h (↓ 1:20 h), z Myślenic 4:40 h (↓ 4:05 h)
  • z Kudłaczy 0:40 h (z powr. 0:45 h).