Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Polance

Obiekt sakralny

Informacje

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Myślenice

Mieszkańcy Polanki od początku istnienia wsi należeli do parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. To zrozumiałe w świetle faktu, że wieś została założona w połowie XIV wieku przez wójtów myślenickich i położona zaledwie ok. 4 km od miasta. Nigdy nie była miejscowością bogatą ani ludną, przed II wojną światową liczyła ok. 100 domów. W tej sytuacji trudno było nawet marzyć o zbudowaniu własnej świątyni.

Ludność wsi uczęszczała do kościoła w Myślenicach.   We wsi nie było kościoła, ale nie brakowało kapliczek, przydrożnych figur i krzyży, będących wyrazem pobożności i potrzeby serca ich fundatorów.  13 czerwca 1990 o godz. 12.00 rozpoczęto wytyczanie miejsca pod świątynię oraz połączony z nią dom parafialny.

Świątynia, powszechnie nazywana kaplicą, została postawiona na planie prostokąta z wielobocznym prezbiterium, wyniesionym trzy stopnie ponad posadzkę nawy. Kościół wraz z zakrystią został połączony przewiązką z budynkiem parafialnym, w którym znajdowało się miejsce na ewentualne mieszkanie dla księdza, sala parafialna, mała kuchnia i zaplecze sanitarne. Drzwi wejściowe wykonano z dębu ofiarowanego przez Stanisława Batko, pierwszego kościelnego z Polanki. Więźbę dachową wykonał Jan Gracz z Pcimia, prace blacharskie na dachu Zbigniew Bizoń z Jasienicy a prace zbrojeniowe Józef Ćwierz z Polanki. Całość prac elektrycznych zrealizował Mieczysław Burkat. Prac wodnokanalizacyjnych, instalacji gazowej i centralnego ogrzewania podjął się Kazimierz Dróżdż. Transportem materiałów budowlanych zajął się Stanisław Szlachetka.

Po lewej stronie przy wejściu do kościoła na stalowej konstrukcji zawieszono dzwon, który wcześniej wisiał na wieży kościoła parafialnego w Myślenicach i został zdjęty podczas jej remontu. Na dzwonie umieszczony jest wizerunek Matki Bożej Myślenickiej oraz napis: „Dzwon sprawiony z ofiar pobożnych parafian miasta Myślenic jako wotum w trzechsetną rocznicę ślubów Maryjnych Narodu za rządów diecezją J. E. Ks. Arcybp. Eugeniusza Baziaka”. Dzwon wykonała firma ,,Metalut” z Łodzi w roku 1957.

Pierwsze wyposażenie kaplicy było dość skromne. W prezbiterium osadzono stalowe tabernakulum, a nad nim wisiał obraz przedstawiający chrzest Pana Jezusa w Jordanie, malowany amatorsko temperą na płótnie przez dwóch mieszkańców Polanki Wojciecha Cieża i Jana Batko. Drewniany ołtarz soborowy i ambonkę wykonał stolarz Adam Gorączko. Drewniany żyrandol i kinkiety ofiarował jego brat, Stanisław „Kostka” Gorączko. Na betonowej posadzce ustawione były krzesła, wypożyczone z remizy OSP, a przez belki, krokwie i łaty widać było blaszane pokrycie dachu. Nie to jednak było najważniejsze…

24 czerwca 1992 w uroczystość św. Jana Chrzciciela ks. Biskup Kazimierz Nycz pobłogosławił naszą świątynię. 

Całościowy wystrój kaplicy wykonano w 2005 roku. W miejsce drewnianego żyrandola zawieszono odnowiony zabytkowy XIX – wieczny żyrandol z kościoła parafialnego w Myślenicach. Predellę i nastawę ołtarzową w kształcie prostokąta wykonał z marmuru p. Godula z Brodów. Zamontowano również nowe tabernakulum pancerne, ozdobione promieniami z mosiądzu. Nad tabernakulum zawieszono nową drewnianą płaskorzeźbę przedstawiającą scenę chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Tabernakulum i płaskorzeźba zostały zaprojektowane i wykonane przez myślenickiego artystę – rzeźbiarza Jana Funka, znanego z licznych dzieł sztuki sakralnej, zdobiących kościoły w całej Polsce. Całościowe malowanie kaplicy przeprowadził p. Wiesław Sikora ze współpracownikami.

W uroczystość św. Jana Chrzciciela w 2007 roku ks. Marian Pietraszko poświęcił dwie figury wykonane w drewnie i polichromowane: Matki Bożej Fatimskiej i św. Józefa z Dzieciątkiem. Obie figury wykonał rzeźbiarz z Pcimia, Janusz Wątor. Ustawiono je na wcześniej przygotowanych półkach po lewej i prawej stronie ołtarza. W lipcu 2007 roku p. Mieczysław Opydo, stolarz z Myślenic, wykonał boazerię i parapet na chórze.

Wszystkie przeprowadzone prace dały materialne podstawy do tego, aby myśleć o utworzeniu w Polance osobnej wspólnoty parafialnej. Również duchowo społeczność wsi dojrzała do takiego odłączenia się od macierzystej parafii, choć ludzie rozumieli, że jest to także pewne wyzwanie. Ostatecznie decyzje zostały podjęte i 1 lipca 2007 r. zamieszkał w Polance administrator ks. Zbigniew Biskup z misją tworzenia parafii. Erygowanie parafii odbyło się 8 grudnia 2007 roku, a konsekracja kościoła odbyła się w sobotę 25 czerwca 2022 roku.