Gmina Wiśniowa

Brama Beskidów

#GminaWiśniowa jest częścią powiatu myślenickiego, oddalona od Krakowa o 40 km. W jej skład wchodzi 7 wsi - Wiśniowa, Wierzbanowa, Poznachowice Dolne, Węglówka, Glichów, Lipnik i Kobielnik. Wiśniowa posiada niezbędne walory miejscowości wypoczynkowej. Górski klimat, łagodne szlaki po szczytach Beskidu Wyspowego, naturalne piękno i bogactwo przyrody stwarzają dobre warunki do wypoczynku i uprawiania turystyki pieszej.

Gmina posiada wspaniałe punkty przyrodnicze i krajobrazowe, atrakcyjne położenie geograficzne, czyste powietrze, żywe tradycje ludowe i kulturowe, dobre połączenie komunikacyjne, a także szerokie zaplecze noclegowe, gastronomiczne.

Gmina Wiśniowa zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym m.in.: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Banda Burek, który został założony w 1953 roku. Nazwa zespołu odwołuje się do legendy o bandzie Burka, która grasowała w okolicach Wiśniowej.

Obecnie trwają prace remontowe Drewnianej Bożnicy, by przekształcić ją w Muzeum Historii Gminy Wiśniowa. Stanie się ona miejscem upamiętniającym historię gminy, a w szczególności walk partyzantów AK. Na terenie gminy znajdują się również cmentarze z I wojny światowej.

Co ciekawe, w gminie Wiśniowa nadal kultywowany jest zwyczaj "Dziady Śmiguśne" związany ze Śmigusem Dyngusem i polewaniem się wodą w maskach. Gmina realizuje projekty, których celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz popularyzacja gwary i utrwalenie ginącego słownictwa.

W gminie znajdziemy również zabytkowe kościoły, kapliczki oraz pomniki przyrody takie jak dąb „Bandaburek” i prastare lipy.

Niewątpliwym atutem gminy jest Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze im. Tadeusza Banachiewicza, które jest dostępne dla turystów i pełni funkcje edukacyjną i turystyczną.

Na terenie gminy swoją siedzibę ma Stowarzyszenie Paralotniarzy Beskidu Wyspowego. A na niewielkim zalewie rekreacyjnym na Krzyworzece stowarzyszenie zrzeszające wędkarzy organizuje zawody wędkarskie.