#GminaTokarnia leży w południowej części powiatu myślenickiego. Położona jest na zachód od drogi S7, popularnie zwanej Zakopianką. W jej skład wchodzą urokliwe miejscowości: Bogdanówka, Krzczonów, Tokarnia, Skomielna Czarna, Więciórka i Zawadka.
Gmina rozciąga się wzdłuż rzeki Krzczonówka na długości ok. 12 km. Najwyższym wzniesieniem jest Koskowa Góra – 866, następnie Zębalowa – 858, Kotoń – 857 i Parszywka – 842.
Tereny Gminy Tokarnia stanowią miejsca, w których można znaleźć ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z naturą oraz miejsca aktywnego wypoczynku. Urozmaicona rzeźba terenu, wysoka lesistość, przepływające strumienie, duża liczba zabytków kultury i przyrody sprawia, że gmina jest atrakcyjna turystycznie.
Tereny Gminy obfitują w dogodne ścieżki spacerowe, szlaki turystyczne. Lasy zajmują około 50% obszaru Gminy. Obfitość runa leśnego zadowoli nie tylko grzybiarzy, ale także amatorów jagód (borówek).
Latem można wypocząć nad wodą np. przy zaporze wodnej w Krzczonowie, a w zimie na zwolenników „białego szaleństwa” czeka stok narciarski w Skomielnej Czarnej.
Największymi atutami Gminy Tokarnia są położenie na atrakcyjnym przyrodniczo i turystycznie terenie, dobre skomunikowanie ze stolicą województwa oraz zachowana tradycja kulturowa Kliszczaków. Obszar gminy stanowi atrakcyjne miejsce dla nowego osadnictwa oraz potencjalny teren turystyczno-rekreacyjny.
Szczególnym zabytkiem kultury jest mała Kalwaria Tokarska - zespół rzeźb plenerowych na północnym zboczu Urbaniej Góry.
Zabytkową budowlą parku w Tokarni jest Dworek Targowskich pochodzący z początku XIX wieku. Obecnie znajduje się tam przedszkole i Galeria Dworek – sale wystawowe Kliszczackiego Centrum Kultury.
Obszar gminy pod względem etnograficznym zamieszkiwany był przez całkowicie odrębną grupę góralską – Kliszczaków. Do dzisiaj kultywowane są tradycje kliszczackie, prezentowane przez zespoły regionalne: Kliszczacy, Mali Kliszczacy, Koskowianie i Mali Krzczonowianie.