Cmentarz choleryczny w Zakliczynie

Pomnik

Informacje

  • Adres: 32-410 Zakliczyn
  • Gmina: Gmina Siepraw

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Siepraw
Tak zwany cmentarz choleryczny w Zakliczynie to w rzeczywistości zwykły cmentarz parafialny, założony na Podlesiu Podgórskim po zaprzestaniu grzebania zmarłych ok. 1790 r. na cmentarzu przykościelnym. Chowano na nim wszystkich zmarłych z Zakliczyna, a nie tylko ofiary epidemii. Jednak największa liczba osób tu pogrzebanych to ofiary klęski nieurodzaju i głodu z 1847 r., które umierały nie tylko z niedożywienia, ale także od chorób atakujących osłabione głodem organizmy. Być może dlatego cmentarz ten zapamiętano jako epidemiczny – lub nawet choleryczny. Cmentarz ten został zamknięty jeszcze w tym samym, 1847 r. Po 100 latach ponownie wykorzystano jednak teren cmentarza na nowe pochówki – w 1945 r. pochowano tu żołnierzy rosyjskich i niemieckich poległych w czasie walk frontowych zimą tego roku. Rosjan jednak z czasem ekshumowano i przeniesiono do Dobczyc, natomiast szczątki żołnierzy niemieckich pozostały na miejscu. Obecnie na miejscu cmentarza stoi obelisk upamiętniający pochowanych tu zmarłych z Zakliczyna. W zagajniku zachowało się ponadto kilka kamiennych krzyży nagrobnych.

W pięknej wsi Zakliczyn, położonej w powiecie myślenickim, w gminie Siepraw, poza arcyklimatycznym, starym cmentarzem parafialnym, nazwanym lokalnie cmentarzem "Pod Budzowskim”, znaleźć możemy pozostałości po jeszcze jednym miejscu pochówków, położonym nieopodal wyżej wspomnianej nekropolii, także w zakliczyńskim przysiółku Podlesie.
Do niedawna obiekt ten, określany przez mieszkańców wsi "cmentarzem na roli Podgórkich", niczym szczególnym się nie wyróżniał - ot, zwykła kępa drzew i krzewów zajmująca obszar o zbliżonym do prostokąta zarysie. Osobiście minęliśmy to miejsce naszym Archimedesem ze dwa razy, zupełnie nieświadomi faktu, iż to dawna nekropolia.

Jesienią A.D. 2013, z inicjatywy księdza proboszcza Józefa Stopki i dzięki staraniom parafian, na roli Podgórskich, wśród drzew, pojawił się solidny, kamienny obelisk z tablicą inskrypcyjną i napisem:
"DLA ZACHOWANIA PAMIĘCI O II CMENTARZU Z WIEKU XVI – XVII W ZAKLICZYNIE OBELISK TEN WZNIEŚLI W R. 2013 PARAFIANIE R.I.P."