Kamień Diabelski na stokach Kotonia w Stróży

Przyroda

Informacje

  • Adres: 32-431 Stróża
  • Gmina: Gmina Pcim

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Pcim

Do skały prowadzi żółty szlak turystyczny z Pcimia, koło kościoła w kierunku na Kotoń. Trasą wiodącą grzbietem Słowiakowej Góry dojdziemy do polany przy osiedlu Figuły. Tu, w miejscu zaznaczonym na drzewie strzałkami namalowanymi czerwoną farbą, odchodzimy od głównego szlaku. Dzięki miejscowym opiekunom tej ciekawostki, jesteśmy w stanie bez trudu ją odnaleźć. Po ok 2 min. natrafimy na skałę na stoku w lesie, mającą znajdować się w miejscowości Stróża. To ambona o wysokości 6,5 m., rozcięta pionową szczeliną na dwie części. Z Diabelskim Kamieniem jest związana typowa legenda. Oczywiście kamień niósł diabeł z Tatr. Miał zamiar zniszczyć klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej. Gdy przelatywał nad szczytem Kotonia, wybiła północ. Diabeł ze zmęczenia opadł z sił i upuścił kamień. Tak stoi do dnia dzisiejszego.

Diabelski Kamień to wychodnia skalna o wysokości 6,5 m, rozcina ją w połowie szeroka szczelina. Wychodnia zbudowana jest z piaskowca magurskiego, porośnięta jest ciekawą naskalną roślinnością. Warto ją obejść dookoła, ale należy zachować ostrożność – skała znajduje się w bardzo pochyłym terenie, może być bardzo ślisko.
Oczywiście z Diabelskim Kamieniem związana jest legenda, wg której diabeł niósł skałę z Tatr żeby zrzucić go na klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej. O północy, kiedy przelatywał nad Kotoniem nie utrzymał ciężkiego kamienia i upuścił go.

Diabelski Kamień   – skalny   ostaniec   w miejscowości   Stróża   w   powiecie myślenickim, w   województwie małopolskim. Znajduje się w lesie na północno-wschodnich, opadających do doliny   Raby   stokach   Kotonia   w   Beskidzie Makowskim. Jest to zbudowana z   piaskowca magurskiego   ambona   o wysokości 6,5 m. Jest rozcięta pionową szczeliną o szerokości około 1 m na dwie części, część zachodnia jest silnie   przewieszona. W szczelinie dobrze widoczne są ławice   piaskowców   oraz ich zróżnicowanie na   frakcje. Skałę porasta interesująca roślinność naskalna.

Z kamieniem tym, podobnie, jak z innymi tzw.   diabelskimi kamieniami   związana jest legenda, którą w 1929 r. opisał Jan Szczęsny Płatkowski. Według tej legendy diabeł niósł z   Tatr   olbrzymi głaz, by go spuścić z dużej wysokości i zniszczyć   kalwarię   w   Kalwarii Zebrzydowskiej. Czym jednak bliżej był celu, tym kamień stawał się cięższy. Gdy przelatywał nad Kotoniem wybiła północ, diabeł nie dał już rady utrzymać kamienia i upuścił go.

W pobliżu Diabelskiego Kamienia prowadzi żółty   szlak turystyczny   z   Pcimia   na Kotoń. Szlak prowadzi grzbietem   Słowiakowej Góry   – kamień nie znajduje się przy szlaku. Można do niego dojść drogą odchodzącą na północny wschód od polany przy osiedlu Figuły. Miejsce, w którym odchodzi ta droga oznakowane jest na drzewie czerwoną strzałką. Czas przejścia 2 min. Droga prowadzi obok niewielkiej polanki z widokiem na   Łysinę   w   Paśmie Lubomira i Łysiny. Poniżej polanki droga przechodzi w ścieżkę prowadząca niskim grzbietem, w zakończeniu którego znajduje się Diabelski Kamień.

Szlak turystyczny: żółty: Pcim   –   Pękalówka   – Kotoń