Gmina Myślenice

Brama Beskidów

#GminaMyślenice to gmina położona 30 km na południe od Krakowa w samym centrum Województwa Małopolskiego dokładnie przy drodze krajowej numer 7 prowadzącej od Krakowa w kierunku polskich gór.

Myślenice są siedzibą powiatu myślenickiego. Są nazywane również stolicą Ziemi Myślenickiej. W skład gminy wchodzą: miasto Myślenice i sołectwa: Bęczarka, Borzęta, Bysina, Bulina, Chełm, Droginia, Głogoczów, Jasienica, Jawornik, Krzyszkowice, Łęki, Osieczany, Polanka, Poręba, Trzemeśnia, Zasań, Zawada.

Urozmaicona rzeźba terenu, góry, wzniesienia, pagórki, doliny tworzą krajobraz chętnie podziwiany przez turystów i amatorów pieszych, rodzinnych wycieczek. Wytyczonych jest tutaj bardzo wiele górskich szlaków pieszych.

Myślenice i okolice są zapleczem turystyczno - rekreacyjnym dla mieszkańców Krakowa i Śląska. Rekreacyjna część miasta – Zarabie położona nad przepływającą tędy rzeką Rabą.

Na Zarabiu zlokalizowany jest Park Miejski im. Jana Sztaundyngera, plaże: trawiasta i piaszczysta, ścieżki pieszo-rowerowe, siłownie zewnętrzne, place zabaw.

W gminie Myślenice na górze Chełm (780 m n.p.m.) w sezonie zimowym działa stok narciarski Sport Arena Myślenice. Na górę Chełm można również wyjechać najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym (2006 m) prosto z myślenickiego Zarabia.

W Myślenicach prężnie rozwinęła się bardzo duża baza gastronomiczna. Działa tutaj kilkadziesiąt restauracji, pizzerii, barów. Myśleniccy restauratorzy zapraszają gości w swoje progi przez cały okrągły rok.

Centralnym i najważniejszym punktem miasta jest rynek o kształcie zbliżonym do prostokąta. Został on wytyczony w roku 1458. Na płycie rynku znajdują się dwa symbole miasta: studnia-fontanna „Tereska” oraz pomnik Świętego Floriana.

W Myślenicach znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, a w nim łaskami słynący obraz Matki Boskiej Myślenickiej.