Kamienica Obońskich w Myślenicach

Zabytek

Informacje

  • Adres: ul. Rynek 27, 32-400 Myślenice
  • Gmina: Gmina Myślenice

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Myślenice

Pierwszy murowany dom w mieście wzniesiono w 1784 roku przy południowo-wschodniej pierzei myślenickiego Rynku wytyczonego w XV wieku. Obecnie ma on numer 27, a znany jest pod nazwą Kamienica Obońskich. Swoją nazwę budynek ten zawdzięcza fundatorom – bogatemu myślenickiemu mieszczaninowi Antoniemu Obońskiemu oraz jego żonie. To jeden z najładniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście.

Początkowo jednopiętrowa, w XX wieku została rozbudowana o półpiętro na poddaszu. Jej późnobarokowa fasada z elementami historyzmu jest ozdobiona portalem bramnym, nad którym widnieje owalny medalion z obrazem Matki Boskiej Myślenickiej, znanym także jako Myślenicka Madonna. Dlatego kamienica nazywana jest również Kamienicą pod Matką Boską lub Pod Madonną.

W okresie międzywojennym i później, przez wiele lat, kamienica była siedzibą miejskiego magistratu. Mieściły się tu także galeria sztuki współczesnej, świetlica wychowawcza, a od lat 70. XX wieku do 2012 roku – Miejska Biblioteka Publiczna.

W 2010 roku kamienica zyskała nową elewację z iluminacją. Obecnie znajduje się tu punkt informacji turystycznej oddziału PTTK „Lubomir – Myślenice”, Centrum Aktywności Lokalnej, myślenicki hufiec ZHP oraz Polski Związek Emerytów i Rencistów. Planowany jest remont i modernizacja wnętrza kamienicy, która bez piwnic i pasażu, posiada 18 pomieszczeń z oknami. Będą one służyć ożywieniu życia społecznego mieszkańców, promocji miasta i lokalnych twórców oraz staną się siedzibą różnych fundacji, stowarzyszeń i kawiarenki.

Najstarsze kamienice otaczające obecnie Rynek zostały zbudowane pod koniec XVIII lub w XIX wieku. Pierwszą z nich była tak zwana „kamienica Obońskich”, wzniesiona w 1784 roku staraniem możnego mieszczanina Antoniego Obońskiego. Powstała w stylu późnobarokowym z licznymi detalami nawiązującymi do historyzmu. W osi środkowej znajduje się szeroka sień przejazdowa z kolebkowym sklepieniem. Wejście do bramy zostało ozdobione kamiennym portalem późnobarokowym z konsolkowym kluczem, po bokach którego widnieje napis Antoni Oboński 1784. W 1851 roku na fasadzie budynku umieszczono medalion z wizerunkiem Matki Boskiej Myślenickiej, który stał się godłem kamienicy. W 1965 roku budynek „urósł” o poddaszową nadbudówkę. W XIX wieku swoje okresowe siedziby miały tu starostwo i magistrat, a aż do II wojny światowej mieścił się tu gabinet burmistrza miasta.