Startowisko dla paralotniarzy na górze Ciecień

Atrakcje

Informacje

  • Adres: 32-412 Wiśniowa
  • Gmina: Gmina Wiśniowa

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Wiśniowa
Na szczycie góry Ciecień (829 m n.p.m.), ponad bardzo stromym zboczem zachodnim, znajduje się polana wykorzystywana jako startowisko przez paralotniarzy. To zarazem doskonały punkt widokowy z rozległą panoramą w kierunku zachodnim. Widać stąd niemal całą Kotlinkę Wiśniowej z zabudowaniami leżących w niej kilku wsi oraz góry w jej otoczeniu, przede wszystkim zamykające kotlinę od zachodu zalesione masywy Kamiennika, Łysiny i Lubomira oraz rozciągającego się na południe niższego, niewielkiego pasma Wierzbanowskiej Góry. Zza nich wyłaniają się dalsze szczyty Beskidu Wyspowego (m.in. Lubogoszcz i Szczebel) oraz Beskidu Średniego (Makowskiego), nad którymi góruje potężna sylwetka „Królowej Beskidów”, Babiej Góry.
 
Wysokość startowiska: 820 m n.p.m.
Deniwelacja: 400 m.
 
Kierunek zalecany: WSW - NW
Kierunek możliwy: W – WNW
 
Informacje praktyczne
  • Częstotliwość radiowa używana na tym terenie: 433,525 MHz / 146,025 MHz
  • Na startowisko można wjechać terenówką z napędem 4x4, droga zaczyna się w okolicach lądowiska
  • Gdy latamy tutaj często warto zapisać się do spbw.pl i opłacić składkę wykorzystywaną na utrzymanie startowisk
Ciekawostki
  • W okolicach podobno lubił polować Władysław Łokietek
  • Na Cietniu było planowane dodatkowe, profesjonalne startowisko, ale najprawdopodobniej przez opór różnych urzędów - nie udało się. 

Start: Startowisko na kierunek zachodni.  Najlepszy jest oczywiście czysty kierunek. Dozwolone małe odchyłki, ale szczególnie przy odchyłkach północnych trzeba uważać, może tworzyć się zawietrzna od tzw żebra. Startowisko w miarę duże, trawiaste. Przejście nad drzewami powinno być bezproblemowe szczególnie, jeśli wieje choć trochę.

Lądowanie: Lądowisko znajduje się we wsi Wiśniowa. Gdy patrzymy ze startowisko na dół to startowisko znajduje się na prawo w odległości ok 2km. Nie należy za długo rzeźbić przy stoku tak aby mieć spokojny dolot do lądowiska. Lądowisko opada lekko w dół dlatego trzeba wziąć to pod uwagę przy planowaniu lądowania. Awaryjnie do lądowania są możliwe też inne łąki na przedpolu.


Zdobywanie wysokości: Gdy na zboczu wytwarza się żagiel latamy wzdłuż zbocza. Gdy dodatkowo jest termika to czekamy na konkretny komin aby go wykręcić. Szczególnie przy silniejszym wietrze należy uważać żeby nie odejść z jakimś słabym kominem bo może nas wypluć na zawietrznej.

Przeloty: Przeloty wykonujemy zazwyczaj w kierunku wschodnim. Za Cietniem nie ma już zbyt wysokich górek, ale w dobre termiczne dni termika dalej też pracuje i można zrobić dalekie przeloty
W przypadku słabszych wiatrów możliwy przeskok w stronę Śnieżnicy czy Łopienia a następnie na kolejne szczyty Beskidu Wyspowego

Zagrożenia:

  • odchyłki wiatru
  • przewianie przy silnym wietrze
  • drzewowanie przy niepoprawnym starcie
  • przelot lądowiska (budynek)
  • turbulencje przy silnym wietrze

Lokalizacja, dojazd i dotarcie na startowisko: Najlepiej posłużyć się GPSem i dojechać do gminy Wiśniowa drogą 964 - jedziemy albo od strony Krakowa albo od strony Mszany Dolnej (droga 28).
Z lądowiska idziemy w górę szlakiem zielonym. W lotnie dni czasem organizowana jest wwózka. Piloci umawiają się na forum.spbw.pl.

Ważny komunikat odnośnie parkowania
Ze względu na liczne prośby mieszkańców osiedla nad lądowiskiem w Wiśniowej, prosimy o parkowanie samochodów na parkingu koło starej stacji benzynowej pod lądowiskiem. Te parę metrów do przejścia nikomu nie zaszkodzi, a nie będziemy blokowac przejazdu większych samochodów ( straż pozarna, pogotowie)Jednocześnie prosimy o przekierowywanie nie poinformowanych osób na wskazane wyżej miejsce. Źródło: forum.spbw.pl (2014)