Polana przy Mikołaju w Myślenicach

Przyroda

Informacje

  • Adres: 32-400 Myślenice
  • Gmina: Gmina Myślenice

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Myślenice

Nazwa polany na przełączce między szczytem Plebańskiej Góry a wzniesieniem w dalszej części grzbietu, zwanego również Mikołajem, pochodzi od stojącej tu kapliczki św. Mikołaja. Na polanie odbywają się też w każdą pierwszą niedzielę września spotkania kombatantów walk partyzanckich.  Obecnie popularne miejsce spacerowe. 

Piękna polana w beskidzkim lesie z paleniskiem na ognisko i fantastycznymi huśtawkami, a to wszystko zaledwie pół godziny jazdy samochodem od Krakowa.

Wśród drzew znajdziecie dwie urokliwe huśtawki. Każda mieści się w innym miejscu. Tę obok paleniska z rusztem łatwo zauważyć, ale tę bliżej kapliczki można przeoczyć. Bądźcie czujni. Samo miejsce na ognisko nie jest bardzo duże, ale przygotowano nad nim specjalny ruszt. Wielu turystów właśnie tutaj się integruje.

Przez Polanę na Mikołaju prowadzi czerwony szlak, który jest fragmentem Małego Szlaku Beskidzkiego.

Polana na Mikołaju jest nazwą zwyczajową. Mieszkańcy tak wołają na to miejsce, gdyż mieści się tu kapliczka św. Mikołaja. Możecie też usłyszeć określenie Polana Mikołaj.

Polana Mikołaj zajmuje płytką przełęcz pod szczytem Plebańskiej Góry (495 m n.p.m.). Stoi na niej kapliczka słupowa, murowana z kamienia, z obrazem św. Mikołaja. Wystawiona w 1782 r. przez pasterzy, była przebudowana w roku 1945. W latach okupacji było tu miejsce spotkań żołnierzy AK – wiosną 1944 r. na „Mikołaju” utworzono oddział partyzancki „Pościg”. Dziś jest to jedno z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców Myślenic.
Nieopodal polany (należy iść 100 m szlakiem czerwonym w stronę Myślenic, a następnie skręcić w poprzeczną drogę na południe) znajdują się nisze kilkunastohektarowego osuwiska, schodzącego aż do dna doliny Raby. Teren osuwiska jest pełen charakterystycznych garbów – jeden z nich tworzy zwałowisko bloków piaskowca. Pomiędzy nimi znajdują się wąskie szczeliny, tzw. Lisie Jamy. Garby oddzielają obniżenia o podmokłym dnie; podobno niegdyś były w nich niewielkie stawki. Z osuwiskiem związane są legendy o stojącym tu niegdyś kościółku, który zapadł się pod ziemię.