Księża Góra 649 m n.p.m.

Szczyt/Góra

Informacje

  • Adres: 32-412 Wiśniowa
  • Gmina: Gmina Wiśniowa

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Wiśniowa

Na szczycie Księżej Góry (649 m n.p.m.) można podziwiać dookolną panoramę, którą przesłania jedynie wyrastający wprost na południu znacznie wyższy, zalesiony Ciecień. Na lewo od niego wzrok bez przeszkód biegnie ku wschodniej części Beskidu Wyspowego. Widać m.in. na południowym wschodzie najwyższą Mogielicę oraz Łopień, dalej Pasmo Łososińskie i bliższe góry: Kostrzę i Kamionną. Zza nich wyłaniają się odległe grzbiety Beskidu Sądeckiego, a nawet Niskiego. Od północy nic nie przesłania widoku na dalszy ciąg grzbietu Pasma Cietnia, a także na Pogórze Wiśnickie z doliną Stradomki. Na lewo od nieodległego Grodziska widać Pasmo Glichowca, zza którego wyłaniają się wzniesienia Pogórza Wielickiego. W dole na zachodzie widać Kotlinkę Wiśniowej z otaczającymi ją szczytami oraz dalsze grzbiety i szczyty Beskidu Średniego (Makowskiego) oraz Wyspowego aż po odległy masyw Babiej Góry.

Księża Góra   (649 m) – jeden ze szczytów w   Paśmie Cietnia   w   Beskidzie Wyspowym.

Znajduje się w tym paśmie pomiędzy   Ciecieniem   (829 m), a   Cublą Górą   (508 m). Zachodnie zbocza Księżej Góry opadają do   Wiśniowej, wschodnie do   Szczyrzyca   i   Pogorzan. Wierzchołek i wschodnie stoki są całkowicie porośnięte lasem, od strony Wiśniowej dość wysoko podchodzą pola uprawne. Niebieski szlak turystyczny prowadzący przez grzbiet pasma Ciecienia omija po wschodniej stronie porośnięty bukowym lasem wierzchołek Księżej Góry.

Na szczycie Księżej Góry znajduje się ołtarz oraz krzyż. Znajdowała się tutaj także drewniana wieża widokowa. Widok z niej obejmował cały horyzont, ale podrastające drzewa oraz dwa wierzchołki pobliskiego i wyższego Ciecienia przesłaniały część widoków. Szczególnie dobrze widoczne z wieży było   Pasmo Lubomira i Łysiny. Poniżej szczytu na niewielkiej polance, przy niebieskim szlaku, na odcinku od Księżej Góry do skrzyżowania z czarnym Szlakiem ze   Szczyrzyc   znajduje się kapliczka z 1869 r.

Szlaki turystyki pieszej:

Poznachowice Górne   –   Grodzisko   – Cubla Góra – Księża Góra –   Ciecień   –   Wierzbanowska Przełęcz   –   Przełęcz Wielkie Drogi   –   Kasina Wielka. Czas przejścia 4.40 h (↓ 4:15 h)