Gościniec Cesarski - trakt w Krzeczowie

Atrakcje

Informacje

  • Adres: 32-433 Krzeczów
  • Gmina: Gmina Lubień

Parametry

Miejsca

  • Gmina: Gmina Lubień
Gościniec Cesarski to historyczny szlak komunikacyjny, który powstał w czasach Cesarstwa Niemieckiego, głównie w XIX wieku. Stanowił ważną trasę handlową i komunikacyjną, biegnącą przez różne regiony ówczesnych Niemiec, a także ziemie dzisiejszej Polski. Gościniec Cesarski służył zarówno do transportu wojskowego, jak i cywilnego, ułatwiając przewóz towarów oraz podróżowanie między większymi miastami.
 
Gościniec Cesarski został zbudowany w latach 1818-1823 według planu zatwierdzonego przez cesarza austriackiego Franciszka I (jego pełna oryginalna nazwa brzmiała II Galizischen Haupt Commerzial oder Carpaten Strasse). Miał znaczenie wojskowe, ale też służyć miał rozwojowi handlu z Rosją i Turcją. Trakt ten rozpoczynał się na Śląsku w Lipniku koło Białej. Przechodził m.in. przez Wilkowice, Żywiec, Sucha Beskidzką, Maków, Osielec, Jordanów, Naprawę, a następnie dalej do Sącza przez Jurków, Dobrą, Tymbark, Limanową. Biegł wówczas również tędy inny trakt od Krakowa w stronę Zakopanego, podobnie jak obecna Zakopianka, ale tamta droga pokrywała się raczej z funkcjonującym jeszcze wcześniej traktem węgierskim i niedaleko za Skomielną odbijała na Spytkowice, a pokonawszy Przełęcz Spytkowicką (Bory) prowadziła do Królestwa Węgier.
 
W Krzeczowie zakończone zostały prace modernizacyjne historycznego Gościńca Cesarskiego, którego trasa rozpoczyna się przy starej Zakopiance (w Mościsku - nazwa części Krzeczowa). W ramach prac modernizacyjnych wyrównano i utwardzono kamieniem trasę traktu, co znacząco poprawiło komfort i bezpieczeństwo poruszania się po nim. Dodatkowo, aby uczynić tę historyczną ścieżkę jeszcze bardziej interesującą, zamontowano tablice informacyjne z ciekawostkami na temat historii Gościńca, dawnych sposobów podróżowania oraz ważnych miejsc znajdujących się na jego trasie.
Na trasie pojawiły się również tablice z oznakowaniem szlaków.