Królestwo czapli

10 października 2024 17:11

Zatoka Zakliczyńska Zbiornika Dobczyckiego za sprawą oddanych do użytkowania dwa lata temu ścieżek pieszo-rowerowych jest teraz bardziej dostępna dla mieszkańców Gminy Siepraw, jak i turystów. Użytkownicy tras mają na wyciągnięcie ręki bogactwo przyrodnicze, które oferuje Zatoka. Szczególnie z Punktu Widokowego w Czechówce roztacza się widok na wodę i roślinność wodną, wśród której można obserwować przedstawicieli fauny.

Jako, że Zatoka Zakliczyńska jest najbardziej płytkim fragmentem Zbiornika Dobczyckiego, dogodne warunki do żerowania znajdują tu ptaki brodzące, a wśród nich szczególnie czaple. Można tutaj obserwować, niemalże przez cały rok, liczne czaple siwe, które są lęgowe nad Zalewem, ale także spore zgrupowania czapli białych, które wprawdzie się tutaj nie lęgną, ale chętnie żerują i odpoczywają.

Oprócz dwóch wymienionych gatunków czasem można obserwować nad Zatoką miniaturkę czapli białej - czaplę nadobną. Jest ona, podobnie jak jej większa kuzynka, cała biała, jednak mały rozmiar oraz czarne nogi z żółtymi stopami zdradzają, że mamy do czynienia ze znacznie rzadszym gatunkiem.

Inną czaplą rzadkością, którą mogliśmy podziwiać w tym roku, jest czapla purpurowa - podobna do naszej czapli siwej, jednak szare kolory naszej czapli zastąpione są tutaj odcieniami brązu i beżu. Obserwować ją mogą tylko cierpliwi, gdyż przeważnie kryje się w wysokiej roślinności i rzadko wychodzi na otwartą przestrzeń.

Późnym latem z punktu widokowego w Czechówce lokalni ornitolodzy obserwowali również, niespotykanego na co dzień tutaj, bąka - ubarwionego bardzo maskująco przedstawiciela czaplowatych, który by jeszcze być mniej widocznym wyciąga szyję i staje między zeschłymi trzcinami robiąc tzw. "słupka". Wypatrzeć go w takiej pozie jest prawie niemożliwe.

Zapraszamy wszystkich na obserwacje przyrodnicze nad Zatokę Zakliczyńską - można je zacząć od obserwacji czapli, które są relatywnie dużymi ptakami i łatwo je zauważyć. 

_____

Bardzo dziękujemy Panu Michałowi Baran z Klubu Ptakoluba za materiały do artykułu.