Majówka o Świcie

16 maja 2024 18:16

Chwalcie łąki umajone … Miesiąc maj w tradycji chrześcijańskiej jest poświęcony szczególnie kultowi Najświętszej Marii Panny.

Pobożność Maryjna szczególnie widoczna jest na ziemi myślenickiej, ma to związek z obecnością cudownego obrazu Matki Bożej Myślenickiej znajdującego się w Sanktuarium w Myślenicach oraz bezpośredniej bliskości, jednego z najbardziej znanych w Polsce miejsc pielgrzymkowych czyli Kalwarii Zebrzydowskiej.

Najbardziej znanym nabożeństwem, ku czci Matki Bożej są odprawiane w miesiącu maju, nabożeństwa majowe, potocznie zwane MAJÓWKAMI. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nabożeństwa majowe odprawiane są poza świątyniami. Odprawia się je w polach, na rozstajach dróg, leśnych polanach, przy kapliczkach maryjnych, które wcześniej dekoruje się kwiatami i przyozdabia specjalnie na ten czas.

W Polsce pierwsze nabożeństwo majowe wprowadzili Jezuici w Tarnopolu w roku 1838, misjonarze w Warszawie w kościele Św. Krzyża w roku 1852, ksiądz Golian w Krakowie w 1856 i we Włocławku biskup Marszewski w roku 1859. W tym samym czasie cześć Królowej maja szerzył w Galicji poezją jezuita o. Karol Antoniewicz.

Jedną z takich form, jest inicjatywa Stowarzyszenia „Lubień Pomocny”, które organizuje corocznie „Majówkę o Świcie” przy maryjnej kapliczce na roli Gorzutkowej w Lubniu.

Majówka ta to prawdziwe wyzwanie, chętni spotykają się pod kościołem w Lubniu jeszcze przed świtem, o godzinie 4.20 następuje wymarsz. Uczestnicy w świetle niesionych pochodni, udają się na rolę Gorzutkową, by o wschodzie słońca, który w tym roku przypadał o 4.56, rozpocząć majówkę, a następnie po niej polową Mszę Świętą. Oprawę muzyczną mszy, zapewniają muzycy z miejscowej OSP.

Po eucharystii, przychodzi czas na integrację, wspólne rozmowy i wspólne śniadanie, bo pora bardzo wczesna. Panie i Panowie ze Stowarzyszenia „Lubień Pomocny”, przy wsparciu lokalnych przedsiębiorców, zapraszają na kawę, herbatę, pączki, pyszne ciasta. Punktem kulminacyjnym jest wspólne ognisko z kiełbaskami, przy dźwiękach muzyki.

Wspólny poranek i piękna modlitwa ponad 200 mieszkańców Lubnia i gości z okolicznych miejscowości, Myślenic i nawet Krakowa, którzy przybyli, aby wspólnie rozpocząć niedzielę nabożeństwem w niecodziennym miejscu.

To już kolejna Majówka o Świcie w Lubniu, wspaniała lokalna tradycja, łącząca pokolenia. Wszystkich zapraszamy na kolejną taką majówkę!

Bardzo dziękujemy Stowarzyszeniu „Lubień Pomocny” za materiały do artykułu.