SZLAKI MARZEŃ: Wycieczki dla Seniorów #4 - Fotorelacja z wycieczki

30 lipca 2024 15:30

Spacerem po historii Myślenic ... Dziś w ramach projektu „Małopolska Gościnna – II edycja", dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę po Myślenicach, szlakiem historii miasta.

 
 
 
 
Rozpoczęliśmy ją tradycyjnie na Rynku, bo wraz z grupą seniorów umówiliśmy się o godzinie 11 pod fontanną „Tereską”. Zaczynając od Rynku wspólnie odkrywaliśmy jego historię i zagadki z przeszłości. Seniorzy – podróżnicy uzupełnili swoją wiedzę dotyczącą architektury głównego placu miasta i jego dziejów, sami również wspominali, jak to dawniej na Rynku było.
 
Z Rynku wyruszyliśmy ulicami Jana III Sobieskiego i H. Jordana, gdzie czekały na nas Szkoła Podstawowa nr 1, Dom Grecki, hotelik Rothów, budynek Sokoła oraz dom Lazara Goldwasera, wszystkie obiekty z bardzo bogatą historią.
 
Następnie przeszliśmy Traktem Cesarskim powstałym w 1973 roku, to znaczy ulicą M. Reja. Poznaliśmy historię dawnego domu kultury, myślenickiego getta oraz historię dworu Wawrzyńca Spytka Jordana i budynku starostwa. Na ulicy S. Żeromskiego minęliśmy zabytkowy Dwór Dolnowiejski i dworską aleję. Dalej idąc ulicą J. Słowackiego, nasi podróżnicy, poznali historię doktora K. Leibla, drukarni Fadena i nieistniejącej myślenickiej synagogi.
 
Myślenicka straż pożarna liczy już ponad 150 lat, zatrzymując się przy strażnicy OSP Śródmieście, przybliżyliśmy naszym słuchaczom jej historię.
 
Idąc ulicą T. Kościuszki oglądaliśmy zabytkowe budynki handlowe i wspominaliśmy czasy świetności handlu w Myślenicach.
 
Tak jak zaczęliśmy naszą wycieczką, również tak ją zakończyliśmy, to znaczy na Rynku. Zanim się rozstaliśmy nasi spacerowicze poznali jeszcze kilka historii z naszego miasta i Rynku, między innymi o odgórnym nakazie obcięcia balkonu rodzinie Perloth oraz o restauratorze Horowitzu.
 
Wycieczka nie trwała długo, ale mimo tego była to prawdziwa podróż w czasie. Pytania i zainteresowanie ze strony uczestników pozwalają nam przypuszczać, że była to bardzo udana wyprawa. Już dziś zapraszamy na kolejne spacery szlakiem myślenickiej historii. Kolejne informacje już wkrótce! 
 
*Uczestnikom na trasie towarzyszyli Karolina Korneszczuk-Podoba oraz Marek Stoszek .  
 
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.