Blog

Ptaki Zatoki Zakliczyńskiej
22 marca 2024 11:51
Oaza przyrody - Płytka Zatoka Zakliczyńska Zbiornika Dobczyckiego. Płytka Zatoka Zakliczyńska, porośnięta zaroślami trzcinowymi, pałką wodną oraz krzewami wierzbowymi, stanowi prawdziwe królestwo ptaków.
Sprawiedliwa wśród Narodów Świata - Katarzyna Filipek
5 marca 2024 17:58
W sercu historii skrywają się opowieści niezłomnych, którzy w obliczu zagłady śmiali się przeciwstawić tyrani. Wśród tych wyjątkowych jednostek, Katarzyna Filipek stanowi niezapomniany portret odwagi i humanitaryzmu. Jej czyny w najtrudniejszych chwilach - podnoszą się ponad zło i niosą nadzieję. Przesłanie Katarzyny Filipek staje się inspiracją do dzielenia się historiami tych, którzy wciąż wierzą w siłę dobrego serca nawet w najtrudniejszych czasach.
Tajemnicze Zamczysko
29 lutego 2024 14:38
Tajemnicza budowla. Zabytek ten od zawsze otaczała aura tajemniczości. Wiąże się z nim wiele legend i historii, a ostatnio budzi wiele emocji. Mowa o Zamczysku.
Czy skarb Inków jest ukryty w okolicach Myślenic?
22 lutego 2024 13:00
Za oknem jeszcze zima zmaga się z wiosną, proponujemy zatem szybką wycieczkę do Peru, która nas rozgrzeje, a którą oczywiście zakończymy w okolicach Myślenic.
Dwór Dolnowiejski
15 lutego 2024 13:31
Tym razem zapraszamy do Dworu Dolnowiejskiego, stojącego w Myślenicach przy ul. S. Żeromskiego.
Jedyna w Polsce drewniana Bożnica
8 lutego 2024 14:52
W Wiśniowej znajduje się jedyna w Polsce drewniana bożnica zachowana praktycznie w niezmienionym stanie do dnia dzisiejszego. Zabytek ten jest świadectwem wspólnej historii Polaków i Żydów i ich pokojowego współzamieszkiwania na terenie wspomnianej miejscowości.
Powstanie Styczniowe, a Ziemia Myślenicka
26 stycznia 2024 18:01
22 stycznia minęła 161. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W tym dniu 1863 rozpoczęło się powstanie styczniowe, zdecydowanie największy zryw narodowo-wyzwoleńczy przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Pomimo klęski militarnej, miało ono bardzo duże znaczenie moralne, umocniło ono polską świadomość narodową, miało też wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń, stało się przykładem i inspiracją do późniejszych dążeń niepodległościowych.